Lubelski Carnaval Sztukmistrzów 2015

IMG_7499

Jeszcze kilka lat temu przestrzenie polskich miast świeciły pustkami. Z nieukrywanym zachwytem obserwujemy jak z roku na roku ulice naszych rodzimych miast zapełniają się nie tylko ludźmi, ale także świetnymi, lokalnymi inicjatywami. Całkiem niedawno na śląskiej Industriadzie zobaczyliśmy jak łatwo można tchnąć życie w obiekty przemysłowe, a już za tydzień podczas 6. Carnavalu Sztukmistrzów na ulice Lublina wyjdą dziesiątki artystów alternatywnych z całego świata.

King Size - fot. Jacek Scherer (6)

W Polskich miastach dzieje się nie tylko coraz więcej, ale też coraz częściej sięga się do ich tradycji i historii. Idea i miejsce Carnavalu nie są przypadkowe. Lublin od zawsze był tyglem kulturowym i religijnym. Przenikające się wpływy etniczne dodawały miastu nutkę tajemniczości oraz magiczności, i to właśnie ta owiana legendami magia miasta była sześć lat temu inspiracją do zaproszenia alternatywnych i eksperymentalnych artystów z całego świata. Sama nazwa Carnavalu nawiązuje do postaci „Sztukmistrza z Lublina”, bohatera książki Izaaka Singera. Podczas gdy główny bohater książki- iluzjonista i akrobata Jasza Mazur, wyzwalał umarły świat po to, by raz jeszcze przeżyć życie, organizatorzy festiwalu próbują wskrzesić życie uliczne i pokazać magiczną twarz miasta zamieniając ulice Lublina w wielką, interaktywną scenę dla artystów Carnavalu. Patrząc na zdjęcia z lat ubiegłych wydaje się, że wyszło im to całkiem nieźle.

IMG_8627

Niestety w tym roku nie damy rady zobaczyć na własne oczy, jak światowa sztuka alternatywna i eksperymentalna, teatr i nowy cyrk w wykonaniu artystów z całego świata zmieniają na kilka dni przestrzeń Lublina, bo dokładnie w tym terminie ruszamy na daleką północ spełniać kolejne podróżnicze marzenia. Ale może ktoś z Was będzie i opowie nam jak było?

IMG_4789

Święto Sztukmistrzów w Lublinie rozpocznie się 23 lipca i potrwa do 26 lipca. Wstęp na większość wydarzeń jest bezpłatny. Najbardziej oczekiwanym wydarzeniem w Lublinie jest występ szwedzkiej grupy Burnt Out Punks, która wystąpi z premierowym, ognistym przedstawieniem pod tytułem „Syndrom Sztokholmski”. Jest to zaledwie jedno z dziesiątek wydarzeń i warsztatów muzycznych, teatralnych i akrobatycznych, szczegółowy program znajdziecie na stronie festiwalu Carnaval Sztukmistrzów. Chodząc po mieście, patrzcie nie tylko na ulice, ale także na to, co się dzieje nad Waszymi głowami, bo po taśmach zawieszonych na wysokości przechadzać się będą sztukmistrze sportu. A jeżeli będziecie w Lublinie kilka dni przed rozpoczęciem festiwalu, to nic straconego – pokazy kuglarstwa i akrobatyki opanują podwórka, skwery i ulice ośmiu dzielnic Lublina od 19 lipca do oficjalnego rozpoczęcia festiwalu.

Tekst powstał we współpracy z organizatorami Carnavalu Sztukmistrzów. Bardzo dziękujemy organizatorom za zaproszenie i obiecamy pojawić się na Carnavalu w przyszłym roku!

Wszystkie posty z Polski:
Polska

Join the Conversation

27 Comments

 1. says: Jolanta Wicińska

  mi się aż w głowie kręci jak patrze na tę babkę na linie 😀 rewelacja! trzeba umieć planować wyjazdy!

 2. says: jola solo trips

  OMG nigdy nie słyszałam o takiej imprezie, niesamowita!!! Bardzo chciałabym zobaczyć na żywo! Zdjęcia wyglądają tak, ze kopara mi opada wiec co dopiero real! No juz ta na tej linie przyprawia mnie o ciary 😀 Kurcze, człowiek się ciągle czegoś nowego dowiaduje :))) Warto brać to pod uwagę planując wypad do Lublina 🙂 thx

 3. says: kanoklik

  Uwielbiam takie imprezy i festiwale. Ostatnio udało mi się pojawić na trzech, dwóch w Turcji i jednym w Hiszpanii. W Polsce mnóstwo ciekawych rzeczy się dzieje, staram się na nich pojawiać, o tym w Lublinie jeszcze nie słyszałam. Dzięki za informacje 🙂

 4. says: Kamil Kędzierski

  Ja tam bywam kilka razy w roku, piękne stare miasto, fajne knajpy i imprezy, mnustwo studentów. Jak byś się wybrał zajżyj do „spirali”

  1. says: zlotaproporcja.pl

   My także, ale to plan na przyszły rok, gdybyśmy byli w Polsce na pewno bylibyśmy w Lublinie w ten weekend!

Leave a comment

Zostaw komentarz