Sałatka szuba. Śledź pod buraczano-jajeczną pierzynką.

Sałatka szuba to tradycyjna sałatka wigilijna w kuchni kresowej i nasza ulubiona sałatka śledziowa. Połączenie śledzia z burakiem, jajkiem i ziemniakami to znakomita kompozycja. Przygotowanie tej sałatki jest trochę czasochłonne, ale robi się ją bardzo łatwo.

Sałatka szuba – jak zrobić?

Zaczynamy od ugotowania buraków, ziemniaków w mundurkach i jajek na twardo. Następnie przygotowujemy wszystkie składniki. Opłukujemy filety śledziowe, kroimy je na kawałki i skrapiamy świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny. Siekamy średniej wielkości cebulę, najlepiej cukrową. Następnie obieramy ugotowane buraki i ziemniaki. Buraki trzemy na tarce o grubych oczkach, a ziemniaki kroimy w drobną kostkę. Jajka obieramy ze skorupek i zabieramy się za układnie warstw sałatki. Zaczynamy od śledzia, przykrywamy go cienką warstwą cebuli. Następnie układamy ziemniaki i smarujemy je 4 łyżkami majonezu. Na warstwę majonezu kładziemy buraki. Na wierzch sałatki ścieramy na tarce o drobnych oczkach ugotowane jajka. Sałatka jest już prawie gotowa. Trzeba ją jeszcze wstawić na co najmniej dwie godziny do lodówki i pozwolić się jej przegryźć. Nam szuba najbardziej smakuje dzień po przyrządzeniu.

Salatka_sledziowa_3966

Porcja: dla 6-8 osób
Trudność: łatwe
Czas przygotowania: 45 minut
Czas gotowania: 45 minut

Złote proporcje:
– 200 g filetów śledziowych
– 1 średniej wielkości cebula cukrowa
– 300-400 g buraków
– 3 ziemniaki
– 3 jajka
– 4 łyżki majonezu
– cytryna

Pomysły na sałatki:
Sałatki

Przepisy z rybami i owocami morza:
Ryby i owoce morza

Lubisz nasze przepisy? Będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nimi ze znajomymi i zostaniesz naszym stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie!

8 komentarzy

Dodaj komentarz