Masło czosnkowe z suszonymi pomidorami

Masło czosnkowe z suszonymi pomidorami świetnie smakuje nie tylko z grzankami, ale także ze świeżym chlebem, zwłaszcza jeżeli czujemy, że łapie nas przeziębienie. Czosnek ma przecież właściwości antybakteryjne i antywirusowe, a z suszonym pomidorem smakuje wyśmienicie.

Jak zrobić masło czosnkowe z suszonymi pomidorami?

Przepis jest bardzo łatwy. Na godzinę przed rozpoczęciem wyjmujemy masło z lodówki. Pisząc masło mamy na myśli masło z co najmniej 82% zawartością tłuszczu, a nie wyrób masłopodobny. Do miękkiego masła dodajemy 1 łyżeczkę soli, świeżo mielony pieprz do smaku i dwie łyżki stołowe oleju z pomidorów suszonych – dzięki temu masło będzie miało lepszy smak, aromat i konsystencję. Zamiast oleju można dodać zwykłą oliwę z oliwek. Wszystko mieszamy, wyciskamy 5 dużych ząbków czosnku i znowu mieszamy. Na sam koniec dodajemy suszone pomidory. Pomidory odsączamy z oleju i jeżeli mamy taką możliwość to delikatnie rozbijamy je w moździerzu, dzięki temu „puszczają soki” i ich smak jest intensywniejszy. Jeżeli nie, to kroimy je w drobne paski na desce do krojenia i dodajemy do masła. Podczas wyjazdów zdarzało nam się rozgniatać czosnek i pomidory płaskim i gładkim kamieniem, też daje radę 🙂

Po wymieszaniu masła z suszonymi pomidorami wstawiamy je do lodówki na co najmniej godzinę, a jeszcze lepiej na dłużej. Masło najlepiej smakuje dzień po przyrządzeniu, kiedy damy mu czas na przegryzienie składników w lodówce.

Grzanki świetnie smakują z łososiem grillowanym w szynce parmeńskiej z suszonymi pomidorami i oliwkami oraz warzywami grillowanymi w rękawie z folii aluminiowej bezpośrednio na żarze skropionymi limonką i posypanymi świeżą kolendrą.

_MG_7630

Trudność: łatwe
Czas przygotowania: 10 minut
Czas w lodówce: co najmniej 60 minut

Składniki:
– 100 g masła
– 5 dużych ząbków czosnku
– 5 pomidorów suszonych
– 2 łyżki stołowe oleju z pomidorów lub oliwy
– 1 łyżeczka soli
– świeżo mielony pieprz do smaku

Lubisz nasze przepisy? Będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nimi ze znajomymi i zostaniesz naszym stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie!

3 komentarze

Dodaj komentarz