10. Festiwal Smaku w Grucznie – wielka, kulinarna uczta

Ruchanki z fjutem, salami z gęsi, nalewka śmietanówka, ser kozi wędzony na sianie, pyry na kapuście, pierogi z gęsiną, burgery z jagnięciny, domowe krówki z płatkami róży, szare kluchy z zasmażaną kapustą, bogato okraszone cepeliny, myśliwska z dzika … to kilka z dziesiątek smaków, którymi można było się delektować na Festiwalu Smaku w kociewskim Grucznie. Na samą myśl o tym, co zjedliśmy znowu robimy się głodni! Festiwal Smaku w Grucznie to kulinarne niebo dla każdego smakosza, trzeba tylko uważać, żeby nie pęknąć z przejedzenia.

Gruczno Festiwal L4Gruczno Festiwa_1636Gruczno Festiwa_1700

Na pierwszy rzut oka Gruczno to niewielka wieś jakich na Kociewiu i w województwie kujawsko-pomorskim jest wiele. Ale w jeden sierpniowy weekend zmienia się nie do poznania. Okoliczne pola stają się wielkimi parkingami, a wokół zabytkowego młyna rozciąga się po horyzont las pachnących i dymiących stoisk. Wielbiciele dobrego jedzenia przyjeżdżają na Festiwal Smaku w Grucznie z całej Polski, aby spróbować tego, co w kuchniach regionalnych jest najlepsze oraz zrobić zapasy na kolejne dni i tygodnie. Smakoszy nie liczy się tu w setkach, a w tysiącach. W ubiegłym roku pojawiło się ich aż 60 tysięcy, w tym roku było pewnie podobnie. Na szczęście stoisk i kuchni polowych jest tyle, że nikt głodny chodzić nie będzie.

Gruczno Festiwal_1653Gruczno Festiwal_1608

Pierwsza rzecz, która wpadła nam najpierw w oczy i w nozdrza, a potem do żołądka, to pierogi z mięsem z gęsi z ekologicznego chowu i gęśburgery. Aromatyczne, pyszne, pięknie przyrumienione na naszych oczach.. Parę kroków dalej wypatrzyliśmy salami z gęsi, myśliwską z dzika i prawdziwe kabanosy. To były nasze pierwsze zakupy. Tuż obok skusiły nas domowe krówki z płatkami róży i makiem oraz burgery z jagnięciny. Chwilę później w plecaku wylądował ekologiczny ser kozi wędzony na sianie i kozie kulki marynowane w 28 ziołach w zalewie z oleju rzepakowego z pierwszego tłoczenia na zimno. Zaczynamy żałować, że zjedliśmy śniadanie i kolację dzień wcześniej, już wiemy, że mamy zdecydowanie za mało miejsca w naszych żołądkach.

Gruczno Festiwal L3
Kociewski przysmak – ruchanki z fjutem

Na kociewskim stoisku czeka na nas regionalny rarytas – ruchanki z fjutem. Ruchanki to drożdżowe racuchy smażone w głębokim tłuszczu. Nazwa pochodzi od „ruszenia” drożdży. Ruchanki tradycyjnie podaje się z fjutem, czyli smarowidła z maślanki i cukru lub miodu, Panie z koła gospodyń nie były tutaj zgodne. Oczywiście mówimy tutaj o prawdziwej maślance. Latem maślankę piło się na potęgę, aby schłodzić organizm, ale co zrobić z nią kiedy upały ustały? Zrobić fjut, posmarować ruchanki lub zapakować na zaś do słoika. Pełnia smaku bardzo często tkwi w prostocie, tak jest także tym razem, ruchanki smakują wyśmienicie!

Gruczno Festiwa_1635 Gruczno Festiwa_1642

Festiwal to nie tylko jedzenie, to także miody i nalewki. Od tych pierwszych wszystko się zaczęło. Pierwsza edycja Festiwalu Smaku w Grucznie była przed wszystkim świętem miodów, zarówno tych pitnych, jak i zamkniętych w słoikach. Z roku na rok produktów przybywało, dziś stoły uginają się pod mięsiwami, serami, miodami, chlebami, sokami, winami czy też nalewkami.  Wśród tych ostatnich znaleźliśmy prawdziwy rarytas – nalewkę śmietanówkę. „Babcia dobry pomysł miała i przed dziadkiem bimber w śmietanę chowała”.  Czy w taki sposób powstał pomysł na śmietanówkę, tego nie sprawdzimy. Sprawdziliśmy za to jak smakuje i smakuje naprawdę wyśmienicie!

Gruczno Festiwal L5Gruczno Festiwal LGruczno Festiwal L2

Poza specjałami regionalnymi jak wojskowa grochówka, szare kluchy z kapustą czy pyry z gzikiem podawane na liściu kapusty, spróbować można było także kuchni litewskiej, bułgarskiej, węgierskiej, słowackiej czy gruzińskiej. Wyśmienite haluszki, wypieczone chaczapuri, cepeliny okraszone skwierczącymi skwarkami podawane z kwasem chlebowym, litewska wędzona słonina, pikantne leczo – potraw było tyle, że przez sześć godzin nie nie byliśmy w stanie spróbować nawet połowy biorąc po pół porcji na dwie osoby. Za rok musimy więc wrócić, aby posmakować to, czego w ten weekend nie daliśmy rady spróbować!

Gruczno Festiwa _1685 Gruczno Festiwa_1668 Gruczno Festiwa_1664 Gruczno Festiwa_1692 Gruczno Festiwa_1649

Informacje praktyczne:

  • Wstęp na festiwal jest bezpłatny, całodniowy parking kosztował 6 zł
  • Ceny są umiarkowanie rozsądne, przykładowo 3 pierogi z gęsi kupisz za 5 zł, gęśburger – 5 zł, burger jagnięcy – 10 zł, śmietanówka – 15 zł mała, 30 zł duża, szare kluchy z kapustą – 10 zł duża porcja, cepelin – 10 zł porcja, salami z gęsi 100 zł / kg, myśliwska z dzika 49 zł/kg
  • Podczas festiwalu odbywa się Turniej Nalewek i Konkurs na Smak Roku

Wszystkie posty z Polski:
Polska

Lubisz nasze wpisy? Będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nimi ze znajomymi i zostaniesz naszym stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie!

24 komentarze

Dodaj komentarz