Guacamole to najsłynniejsza meksykańska salsa. Słyszał o niej chyba każdy, kto kiedykolwiek zetknął się z meksykańską kuchnią. Guacamole zajadano się już w czasach azteckich. Aztecy nazywali je „ahuaca-mulli”, co oznacza sos z awokado, i uznawali za afrodyzjak oraz nieodłączną część swojej diety ze względu na wartości odżywcze awokado. Jest idealnym dodatkiem do nachosów, totopos, tacos, quesadilli i innych meksykańskich pyszności. Oto nasze meksykańskie doświadczenia i wskazówki jak zrobić pyszne guacamole w domu.
Po pierwsze dojrzałe awokado
Najważniejszym składnikiem guacamole jest oczywiście awokado. W dobrym awokado tkwi cały sekret tej salsy. Kupujemy awokado hass, które jest bardziej kremowe i smaczniejsze od zwykłego awokado. Awokado przede wszystkim musi być odpowiednio dojrzałe. Jeżeli awokado będzie twarde i niedojrzałe, guacamole nie będzie smaczne i aromatyczne. Awokado kupowane w polskich sklepach najczęściej potrzebują jeszcze kilku dni, aby nadawały się do zjedzenia i zrobienia z nich guacamole. Po kupieniu odkładamy awokado na parapet lub inne ciepłe miejsce, tam czekają na odpowiedni moment.
Awokado jest dojrzałe, kiedy jest delikatnie miękkie, skóra bez problemu odchodzi sama od miąższu i widelec wchodzi w miąższ jak w masło. Awokado nie powinno być bardzo miękkie i przejrzałe. Dzieje się tak, jeżeli kolor miąższu zaczyna być brązowawy. Awokado nie powinno się przechowywać w lodówce przed rozkrojeniem, najlepiej jest zjeść je całe po rozkrojeniu.
Po drugie rozgniataj awokado widelcem
Nie przez przypadek w porównaniu w poprzednim akapicie pojawił się widelec. W oryginalnych przepisach awokado się nie miksuje, tylko rozgniata widelcem, czasem także nożem. Guacamole, które jedliśmy w Meksyku prawie zawsze były rozgniatane a nie miksowane. Ta drobna rzecz robi kolosalną różnicę w smaku. Dlatego gorąco zachęcamy do wzięcia widelca w rękę i rozgniatania awokado. Jeżeli będzie ono odpowiednio dojrzałe, rozgniatanie będzie szybkie i bezproblemowe, a guacamole nieporównywalnie smaczniejsze. W Meksyku guacamole tradycyjnie przyrządzało się w specjalnym naczyniu, kamiennym moździerzu o nazwie molcajete, ale oczywiście można je zrobić w zwykłej miseczce lub innym naczyniu. Naczynie nie ma wpływu na smak salsy.
Przepis na guacamole
Z dojrzałego awokado wydobywasz miąższ. Możesz przekroić awokado, wyjąć pestkę i wydrążyć miąższ. Możesz także obrać awokado ze skóry, która powinna sama odchodzić od miąższu, a następnie oddzielić miąższ od pestki. Po rozgnieceniu awokado dodaj do niego świeżo wyciśnięty sok z połowy limonki oraz dopraw solą. Te trzy składniki (awokado, sól, limonka) to podstawa guacamole. Awokado skrapiamy sokiem limonki od razu po rozgnieceniu, dzięki temu nie ciemnieje i zachowuje kolor.
W oryginalnym przepisie z czasów azteckich do tej najsłynniejszej meksykańskiej salsy nie dodawało się innych składników. Dziś do guacamole dodaje się na sam koniec posiekaną cebulę, czosnek, papryczkę chilli, jalapeno, pomidora czy też świeżą kolendrę. Możesz dodać jeden, dwa z tych składników lub więcej, w zależności na co akurat masz ochotę. Nie ma jednego przepisu z zamkniętą listą składników. W Meksyku jedliśmy pyszne guacamole zarówno z trzema podstawowymi, jak i większą liczbą składników. W każdej wersji, także tej najprostszej, smakowało naprawdę wybornie.
Oto kilka przykładowych przepisów z dodatkowymi składnikami:
- jalapeno: 2 awokado, mała biała cebula, papryczki jalapeno, pół limonki, sól, można dodać także jeden ząbek czosnku
- czerwona cebula i kolendra: 2 awokado, mała czerwona cebula, świeża kolendra, pół limonki, sól
- chilli i kolendra: 2 awokado mała biała lub czerwona cebula, świeża kolendra, ząbek czosnku, papryczka chilli, pół limonki, sól
- pomidor, chilli i kolendra: 2 awokado, mała biała cebula, świeża kolendra, ząbek czosnku, papryczka chilli, pomidor, pół limonki, sól
We wszystkich wersjach dodatkowe składniki muszą być świeże i drobno pokrojone lub posiekane. Zachęcamy do spróbowania guacamole bez dodatkowych składników. Rozgniecione, dojrzałe awokado doprawione tylko solą i sokiem wyciśniętym z limonki jest także wyśmienite i pełne smaku. Zajadamy się nim regularnie od powrotu z Meksyku. Smakuje ono idealnie na przykład z quesadillą (tu jest nasz przepis na quesadillę z czerwoną fasolą, serem i warzywami) czy nachosami zapiekanymi z serem i papryczkami jalapeno. Natomiast do totopos (trójkątne chipsy kukurydziane, z których robi się nachosy) warto zrobić guacamole z dodatkowymi składnikami.
Porcja: jedno średniej wielkości naczynie
Trudność: łatwe
Czas przygotowania: 5 minut
Złote proporcje:
– 2 dojrzałe awokado (najlepiej Hass)
– pół limonki
– sól
– dodatki według uznania – pomidor, cebula, papryczka chilli np. serrano, kolendra, czosnek, jalapeno
Wszystkie posty o kuchni meksykańskiej:
Kuchnia meksykańska
Wszystkie posty z podróży do Meksyku:
Meksyk
Lubisz nasze przepisy? Będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nimi ze znajomymi i zostaniesz naszym stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie!
Dzięki za super przepis!!! zrobione, pychotka!!! lubię takie zwyczajne Guacamole, właśnie bez dodatków, aby poczuć prawdziwy smak!
Ale się to smacznie czyta! Lubię awokado, które zazwyczaj kroję i skrapiam cytryną, plus sól i pieprz. Z limonką i kolendrą zrobię jutro, narobiliście mi apetytu na guakamole! 😋🙏
Rozgniecione awokado smakuje zupełnie inaczej, musi też być odpowiednio dojrzałe 🙂 Smacznego!
Jeszcze lepiej smakuje rozgniecione ręką, tak robiła babcia mojego męża 😁
No i warto dodać pestkę awokado po środku salsy, wtedy nie ciemnieje 😉
nieciemnieje od cytryny xd
Mogę użyć cytryny ??? bo nie mam limonki 😟
Guacamole jest najlepsze z limonką, cytryna jest bardziej intensywna w smaku, ale jeżeli nie masz limonki, to możesz zastąpić ją cytryną, tylko dodawaj ją stopniowo, żeby nie zdominowała smaku, pozdrawiamy!