Mumbaj, wielki tłum w wielkim mieście

Indie, transport w Indiach; jak się podróżuje w Indiach; komunikacja w Indiach; taksówki w Indiach
Taksówka na ulicach Mumbaju - wsiada do niej kilku nieznajomych.

Jest poniedziałek 9 rano, wychodzimy z hotelu w kierunku  dworca kolejowego Victoria Station.  Wszędzie dużo ludzi, skuterów i taksówek. Każdy gdzieś biegnie, jedzie, próbuje jakoś się przedostać przez dżunglę ludzi i samochodów. Mumbaj to jedno z największych miast świata, oficjalnie ma 16-20 mln mieszkańców, ile ich jest naprawdę, tego nikt nie jest w stanie zliczyć.

Mumbaj, Indie, Bombaj; Mumbaj zabytki, Mumbaj zwiedzanie; lotnisko Mumbaj;
Mały wycinek tłumu, który w rzeczywistości ciągnął się przez około 300 metrów.

Mumbaj, wielki tłum w wielkim mieście

Mumbaj przywitał nas tłumem. Wylądowaliśmy o 1 w nocy, przy wyjściu z lotniska ściskało się kilkaset czekających  na pasażerów Indusów. I tak już zostało. Od kilku dni jesteśmy w tłumie.  Kumulacja nastąpiła we wspomniany poniedziałek rano, kiedy wszyscy śpieszyli się do pracy, a niektórymi ulicami popłynęły rzeki ludzi.  Nikt się nie przejmuje światłami, każdy śpieszy się, idzie przed siebie, nie zwracając uwagi na ludzi i przejeżdżające samochody.

Mumbaj, Indie, Bombaj; Mumbaj zabytki, Mumbaj zwiedzanie; życie w Mumbaju, na ulicy w Mumbaju Mumbaj, Indie, Bombaj; Mumbaj zabytki, Mumbaj zwiedzanie; życie w Mumbaju, na ulicy w Mumbaju Mumbaj, Indie, Bombaj; Mumbaj zabytki, Mumbaj zwiedzanie; życie w Mumbaju, na ulicy w Mumbaju

Rzeka ludzi wylewa się cały czas z dworca Victoria Station, zabytku Imperium Brytyjskiego, który znalazł swoje miejsce na liście UNESCO.

Victoria Station, dworzec Mumbaj, Mumbaj, Indie, Bombaj; Mumbaj zabytki, Mumbaj zwiedzanie; życie w Mumbaju, na ulicy w Mumbaju
Victoria Station od środka.
Victoria Station, dworzec Mumbaj, Mumbaj, Indie, Bombaj; Mumbaj zabytki, Mumbaj zwiedzanie; życie w Mumbaju, na ulicy w Mumbaju
Victoria Station widziane z ulicy.

Gateway of India i Taj Mahal Palace

Dzień wcześniej wszystko wyglądało trochę inaczej. Ulice były pełne,  ale w powietrzu czuć było leniwą niedzielę. Nikt się nie śpieszył, a czas płynął powoli. Spacer po Bombaju zaczęliśmy od symboli miasta, czyli Gateway of India i Taj Mahal Palace. Wokół kłębiły się całe indyjskie rodziny. W końcu każda szanująca się indyjska rodzina powinna mieść rodzinne zdjęcie przed tymi dwoma zabytkami.

Mumbaj, Indie, Bombaj; Mumbaj zabytki, Mumbaj zwiedzanie; hotel Taj Mahal, Taj Mahal Mumbaj; Mumbai;
Rodzinny portret przed Taj Mahal Palace.
Mumbaj, Indie, Bombaj; Mumbaj zabytki, Mumbaj zwiedzanie; Gateway of India, Brama Indii; Mumbai;
Widok z promu na Gateway of India.

Gateway of India, czyli Brama Indii, została zbudowana, aby uczcić wizytę Króla Jerzego V, ówczesnego króla Indii i Imperium Brytyjskiego, w 1911 roku. Łuk zbudowany jest z bazaltu i mierzy 26 metrów wysokości. Brama skierowana jest w stronę Morza Arabskiego i nazywana jest czasami Taj Mahalem Mumbaju. W pełnej okazałości zobaczysz ją od strony morza. Możesz wybrać się na krótki rejs promem po porcie, albo na dłuższą wycieczkę na pobliską wyspę Elefanta, na której znajduje się zespół siedmiu wykutych w skale świątyń. Większe kompleksy świątyń znajdują się w Allorze i Ajancie, o których pisaliśmy tutaj: Ellora i Ajanta w Indiach – światynie wykute w skale.

Mumbaj, Indie, Bombaj; Mumbaj zabytki, Mumbaj zwiedzanie; hotel Taj Mahal, Taj Mahal Mumbaj; Mumbai;

Indie, życie w Indiach,; Mumbaj; atrakcje Mumbaju, Gateway of India, hotel Taj Mahal;
Na łódce przy Gateway of India mieliśmy zdjęcie prawie z każdym pasażerem.
Mumbaj, Indie, Bombaj; Mumbaj zabytki, Mumbaj zwiedzanie; port Mumbaj;
Liczne łódki cumujące w porcie przy Gateway of India.

Na promie zostaliśmy niemalże osaczeni. Każdy chciał sobie zrobić z nami zdjęcie. W pewnym momencie zaczęły ustawiać się kolejki chętnych . Kobiety wkładały nam dzieci w ręce i prosiły o wspólne zdjęcie, tłumacząc, że przyniesiemy im szczęście. Lokalni fotografowie mieli przez nas ręce pełne roboty. Aby zostać lokalną „gwiazdą” nie trzeba zagrać w Bollywoodzkim filmie, a takie propozycje mieliśmy, jak każdy biały turysta. Niestety nie pasowały nam terminy.

Indie, życie w Indiach,; Mumbaj; atrakcje Mumbaju, Gateway of India, hotel Taj Mahal;
Z „podarowanym” dzieckiem przed hotelem Taj Mahal.

Mumbaj – miasto kontrastów

Po pewnym czasie uciekliśmy  w gąszcz uliczek. Pokazały nam one różne oblicza miasta. Z jednej strony otaczał nas monumentalny przepych i pozostałe po Anglikach piękne, choć zaniedbane kamienice. Z drugiej strony wzdłuż tych kamienic toczy się życie. Ludzie wokół nich, śpią, gotują, hodują krowy, myją się i handlują. Mumbaj to miasto kontrastów, bogactwo żyje tu w symbiozie z biedą, jedno toleruje drugie i żyje spokojnie obok siebie. W centrum miasta biznesmeni w białych kołnierzykach przemykają obok ludzi mieszkających na ulicy.

Mumbaj, Indie, Bombaj; Mumbaj zabytki, Mumbaj zwiedzanie; życie w Mumbaju, na ulicy w Mumbaju
Ulica w środku Fortu, jednej z bardziej prestiżowych dzielnic miasta.

Mumbaj, Indie, Bombaj; Mumbaj zabytki, Mumbaj zwiedzanie; życie w Mumbaju, na ulicy w Mumbaju

W Mumbaju znajdują się jedne z największych slumsów w Indiach i na świecie. Trochę dalej znajdują się bogate i prestiżowe dzielnice. Wystarczy przejechać kilka kilometrów, aby znaleźć się w zupełnie innym mieście.

Mumbaj, Indie, Bombaj; Chowpatty Beach; plaża Mumbaj; Marina Drive Mumbaj; Mumbaj zabytki, Mumbaj zwiedzanie;
Mumbaj w okolicy Chowpatty beach.

W centrum Mumbaju ogromne przestrzenie zajmują boiska do krykieta, to narodowy sport w Indiach. W niedzielne przedpołudnie trafiliśmy na turniej krykieta.

Życie kwitnące na ulicach w Mumbaju.

Mumbaj, Indie, Bombaj; Mumbaj zabytki, Mumbaj zwiedzanie; życie w Mumbaju, na ulicy w Mumbaju Mumbaj, Indie, Bombaj; Mumbaj zabytki, Mumbaj zwiedzanie; życie w Mumbaju, na ulicy w Mumbaju Mumbaj, Indie, Bombaj; Mumbaj zabytki, Mumbaj zwiedzanie; życie w Mumbaju, na ulicy w Mumbaju Mumbaj, Indie, Bombaj; Mumbaj zabytki, Mumbaj zwiedzanie; życie w Mumbaju, na ulicy w Mumbaju

Wszystkie posty z podróży po Indiach:
Indie

Wszystkie przepisy z Indii:
Kuchnia indyjska

Join the Conversation

2 Comments

  1. says: napiecyku

    Piękne zdjęcia, czuję że jestem tam razem z Wami. Dużo czytałam o tym miejscu i moje wyobrażenia pokrywają się z rzeczywistością:))

Leave a comment

Zostaw komentarz