Kazimierz Dolny – cmentarz żydowski i ściana płaczu w Czerniawach

Dzisiejszej historii nie byłoby, gdyby nie spryt i przytomność umysłu kazimierskiego malarza Antoniego Michalaka. Dzięki jego zabiegom udało się w całości lub w części uratować  zabytkowe macewy z cmentarza żydowskiego w Czerniawach w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. To właśnie z nich powstała ściana płaczu i jeden z najpiękniejszych cmentarzy żydowskich w Polsce.

Ściana_płaczu_Kazimierz__0676 Ściana_płaczu_Kazimierz__0688

Cmentarz żydowski w Czerniawach – historia

Cmentarz żydowski w Czerniawach w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą powstał w 1851 roku i został całkowicie zdewastowany na początku II wojny światowej. Kazimierscy Żydzi zostali zmuszeni przez niemieckich okupantów do wyrywania zabytkowych macew, czyli płyt nagrobnych, a następnie wybrukowania nimi terenów wokół Klasztoru oo. Reformatorów, w którym podczas wojny mieściło się więzienie i siedziba Gestapo. Napisy i polichromie na macewach miały być ścierane i skuwane, ale wspomniany wcześniej Antoni Michalak wpadł na pomysł, jak chociaż w części uratować nagrobki. Udało mu się przekonać Niemców, że położenie macew awersem do ziemi zaoszczędzi im sporo czasu i przyśpieszy akcję likwidacji cmentarzy żydowskich okolicy Kazimierza.

Ściana_płaczu_Kazimierz__0691 Ściana_płaczu_Kazimierz_0710

Ściana płaczu

W latach 80-tych ubiegłego wieku zaczęto wydobywać nagrobki, cześć z nich zachowała się w dobrym stanie, nienaruszone zostały płaskorzeźby i inskrypcje.  Z odzyskanych macew na cmentarzu w Czerniawach zbudowano pomnik wzorowany na jerozolimskiej ścianie płaczu. Kazimierska ściana płaczu pęka po środku, pękniecie symbolizować ma los polskich i kazimierskich Żydów. Zgodnie z obowiązującym na cmentarzach żydowskich podziałem na części męskie i kobiece, po lewej stronie pęknięcia umieszczono nagrobki kobiet, zaś po prawej nagrobki mężczyzn. Nagrobki znajdują się po obu stronach ściany.

Ściana_płaczu_Kazimierz__0680

Cmentarz usytuowany jest w lesie bukowym, pomiędzy drzewami rozsiane są stele, pionowe płyty nagrobne. Porośnięte mchem i czasem niemalże stapiają się z drzewami, lasem i otaczającą je naturą.

Ściana_płaczu_Kazimierz__0701 Ściana_płaczu_Kazimierz__0700 Ściana_płaczu_Kazimierz__0696

Wszystkie posty z podróży do lubelskiego:
Lubelskie

Wszystkie posty z Polski:
Polska

Lubisz nasze wpisy? Udostępnij je znajomym i śledź nas na Facebooku i Instagramie!

8 komentarzy

  • Szlachetnie i mądrze. Ocalono kawał naszej historii i garść smutnego piękna. Przemawia ta Ściana Płaczu po stokroć sugestywniej do wyobraźni niż warszawskie Muzeum Historii Żydów, które jest ścieżką dydaktyczną.

  • Bylo to w roku 1989 po wielu latach przyjeczalismy z Israela do Polski bylismy goscmi wdomu pisarza i dziennikarza. Ktoregos dnia spacerujac lesna droga zauwazylismy z mezem niewiele pomnikow czyli macew. byly to resztkp starego inapewno zapomnianego cmentarza zydowskiego. Oddalismy hold kladac nakazdym grobie kamien[to taki starozakonny zwygzaj
    Wiadomosc ze ktos pomyslal iztych kamieni zbudowal scianne placzu niezmiernie mnie wzruszyl. Oby takich scian bylo wiecej bo napewno w Polsce nie brak takich zapomnianych cmentarzy.

  • Zapraszam do Łodzi ! Mamy nie tylko Festiwal Światła, ale również największy w Europie cmentarz żydowski – co biorąc pod uwagę historię Łodzi raczej nie dziwi 😉 Jest absolutnie przepiękny !!!

Dodaj komentarz