Gnocchi di patate to włoska klasyka. Robimy je bardzo często i nie mamy ich dosyć. Te proste kluseczki ziemniaczane przypominające nasze rodzime kopytka można podawać z przeróżnymi sosami. Gnocchi ziemniaczane znakomicie smakują zarówno z sosem pomidorowym i świeżą bazylią, jak i ze szpinakiem i gorgonzolą czy też po prostu z masłem szałwiowym posypane parmezanem. Przepisy różnią się w zależności od regionu Włoch, ale jedno jest pewne – najlepsze gnocchi to te domowe!
Ziemniak jest najważniejszy
Najważniejsze w przepisie na gnocchi są ziemniaki. Jeżeli użyjesz złej odmiany ziemniaka, gnocchi po prostu nie wyjdą smaczne. Ziemniaki powinny być mączne, sypkie, mało wodniste i bogate w skrobię. Sięgnij więc po odmianę typu kulinarnego B lub C oraz unikaj młodych ziemniaków – są bardzo wodniste i trzeba dodać do nich bardzo dużo mąki, w efekcie gnocchi wyjdą zbyt twarde i niezbyt dobre. O typach kulinarnych ziemniaków przeczytasz więcej tutaj.
Jak zrobić klasyczne gnocchi ziemniaczane?
Ugotuj ziemniaki w mundurkach. Zazwyczaj trzeba je gotować 20-25 minut. Po ugotowaniu powinny być miękkie, bez problemu powinien wsunąć się w nie widelec. Odcedź je i odstaw do ostygnięcia. Niektórzy robią gnocchi z gorących ziemniaków, ale wtedy wchłaniają one więcej mąki. Z tego powodu wolimy ugniatać ciasto z ostygniętych ziemniaków. Kiedy ziemniaki ostygną, obierz je i przeciśnij przez praskę do ziemniaków lub maszynkę do mielenia mięsa. Roztrzep jedno jajko, dodaj je do ziemniaków wraz z mąką i odrobiną soli. Mąkę dodawaj stopniowo, podane proporcje są orientacyjne. Jej rzeczywista ilość zależy od tego jak mączne są ziemniaki. Wyjściowe proporcje to 200 g mąki na 1 kg ziemniaków. Być może dodasz odrobinę więcej lub mniej mąki. Ugniataj ciasto dopóki wszystkie składniki się nie połączą, a ciasto będzie miało aksamitną konsystencję.
Podane składniki są składnikami najbardziej klasycznymi. W różnych częściach Włoch można spotkać się z różnymi dodatkami. W okolicy Piacenzy często dodaje się starty ser Parmigiano Reggiano. Spotkaliśmy się także z gałką muszkatołową lub kawałkami lardo. Jeżeli masz ochotę na taki dodatek, dodaj go także do ciasta. Niektórzy nie dodają jajka lub dodają samo żółtko. My dodajemy roztrzepane jajko, bowiem świetnie łączy ono wszystkie składniki.
Teraz oprósz blat mąką i uformuj z ciasta wałki o średnicy około jednego centymetra lub według własnych preferencji. Ciasto jest kleiste, dlatego dobrze jest oprószyć mąką także dłonie. Następnie potnij wałki na 2 centymetrowe kawałki. Podczas gotowania gnocchi trochę się powiększą, dlatego zrób je odrobinę mniejsze niż chcesz je podawać. We Włoszech gnocchi mają zazwyczaj charakterystyczne rowki jak na tytułowym zdjęciu. Aby zrobić rowki, wystarczy przeturlać uformowane kawałki po widelcu lub specjalnej deseczce do gnocchi. Uformowane gnocchi wrzucamy do uprzednio zagotowanej i posolonej wody, gotujemy na średnim ogniu. Wyciągamy je jak wypłyną na wierzch, czyli po 1-2 minutach.
Na koniec kilka słów o wymowie, bowiem słyszeliśmy już wiele jej wersji. Nie są to gnoczczi, gnoczi czy gnoki, ale niokki.
Porcja: 4 duże porcje
Trudność: łatwe
Czas przygotowania: 30 minut + czas gotowania i stygnięcia ziemniaków
Złote proporcje:
– 1 kg mącznych ziemniaków
– około 200 g mąki pszennej typu 00 + mąka do posypania blatu
– 1 jajko
– sól
– opcjonalnie gałka muszkatołowa, parmezan
Wszystkie przepisy z Włoch:
Kuchnia włoska
Nasze włoskie podróże:
Włochy
Spodobał się Tobie ten przepis? Podziel się nim ze znajomymi i bądź z nami na blogu, Facebooku i Instagramie.