Jak zrobić domowy przecier pomidorowy? Szybki przepis bez pasteryzacji.

pomidory, przecier pomidorowy, passata

Przecier pomidorowy jest najważniejszym przetworem w naszym domu. Nie ma możliwości, żebyśmy nie znaleźli czasu na zamknięcie w słoikach odrobiny lata i smaku soczystych pomidorów. Przecier pomidorowy robimy w każdym roku i to w dużej ilości. Dzięki temu przez cały rok możemy się delektować pysznymi sosami pomidorowymi z makaronem czy też pachnącą świeżymi pomidorami zupą pomidorową. Z drugiej strony lubimy sobie ułatwiać życie i nie spędzać w kuchni niepotrzebnych godzin. Dlatego zaczęliśmy robić przeciery bez pasteryzacji. W ciągu ostatnich lat otworzyliśmy ponad 100 litrowych słoików z domowym przecierem zrobionych bez pasteryzacji. Żaden z nich się nie zepsuł, każdy był w smaku znakomity. Po co więc się męczyć, skoro można równie dobry efekt osiągnąć szybciej i łatwiej? Oto nasz przepis na domowy przecier pomidorowy bez pasteryzacji.

Z jakich składników zrobić domowy przecier pomidorowy?

Sekret idealnego przecieru jest prosty. Jest nim pomidor, banalnie proste. Mając pełne smaku pomidory poza solą nie potrzebujemy innych składników. Nie musimy ich dosładzać cukrem ani innym składnikiem. Cebulę, czosnek czy też liście bazylii wolimy dodać do sosu, który przygotujemy za kilka tygodni lub miesięcy niż do samego przecieru. Świeżość składników jest dla nas najważniejsza. Jedynym dodatkowym składnikiem, który dodajemy czasem do kilku słoików jest ostra papryczka, jeżeli regularnie czytacie naszego bloga, to pewnie się zorientowaliście, że lubimy zjeść od czasu do czasu na ostro.

pomidory, przecier pomidorowy, passata

Jak powszechnie wiadomo najlepszymi pomidorami do robienia przecierów są odmiany, które zawierają dużo miąższu, mało pestek i są mało wodniste. Ale my wychodzimy z trochę innego założenia. Najlepsze pomidory to te, których smaku i jakości jesteś pewien. Niedaleko domu mamy rolnika, który uprawia tylko pomidory i tylko jeden rodzaj pomidorów. Wiemy, że nie są pryskane, wiemy też, że ich producent wkłada w ich uprawę całe serce i najbardziej zależy mu na naturalnym, pełnym smaku pomidorze, nawet jeżeli nie ma on idealnego kształtu i wyglądu. Kupujemy je prosto z krzaka, są cudownie pyszne, mocno aromatyczne i znakomite. Są tak pełne smaku, że nie musimy ich ani dosładzać ani doprawiać, dodajemy jedynie sól jako środek konserwujący. I choć są trochę bardziej wodniste, to wolimy je trochę dłużej zredukować niż zamykać w naszych słoikach pomidory pochodzące z innych źródeł.

Przecier pomidorowy – szybki przepis bez pasteryzacji

Nasze pomidory mają trochę grubszą skórkę, więc zaczynamy od sparzenia ich gorącą wodą. Kiedy tylko skórka zacznie pękać (2-3min), odlewamy wodę i obieramy pomidory ze skóry.  Jeżeli Twoje pomidory mają delikatną skórkę, możesz pominąć ten krok, skórka powinna się ładnie zmiksować podczas blendowania. Z pomidorów wycinamy ogonki, można też wyjąć pestki, ale zazwyczaj nie jest to koniecznie. Jeżeli pestek nie jest naprawdę wiele, to zostaną zblendowane i nie będą przeszkadzały.
Pomidory bez skórki wrzucamy do dużego garnka i rozgniatamy delikatnie ugniataczem do ziemniaków, doprawiamy solą i podgotowujemy na średnim ogniu co jakiś czas mieszając. Długość gotowania zależy od wodnistości pomidora i gęstości przecieru, jaki chcesz uzyskać. Po prostu zredukuj przecier do takiej gęstości, jak jest dla Ciebie najlepsza. Na koniec zmiksuj przecier blenderem w garnku, nie ma przecież sensu brudzić dodatkowych naczyń i wlej gorący przecier do przygotowanych wcześniej słoików.

Słoiki i zakrętki przygotowujemy w międzyczasie. Zawsze używamy nowy zakrętek, używane zakrętki mogą się dobrze nie zamknąć. Słoiki i pokrywki myjemy w zmywarce, gorący przecier wlewamy do ciepłych jeszcze słoików, zakręcamy, stawiamy na kocu pokrywkami do dołu, owijamy kocem i zostawiamy do całkowitego ostygnięcia. Zazwyczaj zaglądamy do nich po dwóch dniach i wynosimy do piwnicy.

Porcja: 4-5 litrów przecieru pomidorowego
Trudność: łatwe

Złote proporcje:
– 6 kg pomidorów
– 3 łyżeczki soli (proporcje orientacyjne, najlepiej dopasować do własnego smaku)

Wypróbuj również nasz przepis na sos pomidorowy do makaronu.

Nasze przepisy na domowe przetwory:
Domowe przetwory

Wszystkie przepisy z Włoch:
Kuchnia włoska

Lubisz nasze przepisy? Będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nimi ze znajomymi i zostaniesz naszym stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie.

Join the Conversation

2 Comments

    1. says: zlotaproporcja.pl

      Tak, zgadza się! W tym roku zrobiliśmy 60 litrowych słoików i nie wyobrażamy sobie zimy bez własnych przecierów, pozdrawiamy!

Leave a comment

Zostaw komentarz