Tarta ze szparagami, ricottą i świeżym tymiankiem z tego przepisu jest krucha i wytrawna. Smakuje świetnie na ciepło, ale równie dobrze można ją jeść na zimno albo zabrać w drogę, tak jak my zrobiliśmy podczas naszej ostatniej warmińskiej podróży. Smakowała wybornie o zachodzie słońca na pomoście nad jeziorem Narie. Przepis nie jest trudny, choć na pierwszy rzut oka może wydawać się trochę skomplikowany.
Wytrawne kruche ciasto do tarty
Najbardziej czasochłonnym elementem w tym przepisie jest przygotowanie kruchego ciasta na spód tarty. Jest to ciasto wytrawne, które robimy z masła, pszennej mąki, 2 żółtek i szczypty soli. Do ciasta dodajemy także trochę świeżego tymianku, dzięki temu nabierze ono ładnego aromatu, ale nie jest to konieczne. Istotne jest natomiast, aby masło, które dodasz do ciasta było zimne. Żółtko również powinno być zimne, dlatego jajko wyjmij z lodówki tuż przed jego rozbiciem. Białek nie wyrzucamy, dodaję je na przykład następnego lub tego samego dnia do omletów.
Do przesianej, napowietrzonej mąki dodaj dwa żółtka, szczyptę soli, pokrojone w kostkę zimne masło oraz opcjonalnie odrobinę tymianku. Wymieszaj wszystkie składniki, ale nie wyrabiaj ich. W przypadku kruchego ciasta wyrabianie oznacza jego ogrzewanie, co nie wpływa korzystnie na kruchość. Jeżeli masz problem z połączeniem składników, dodaj łyżkę zimnej wody. Po wymieszaniu wszystkich składników uformuj kulkę i włóż ciasto do lodówki na co najmniej 30 minut. Równie dobrze możesz zrobić je dzień lub kilka godzin przed zrobieniem tarty.
Po 30 minutach (lub więcej) wyjmij ciasto z lodówki i wypełnij nim formę posmarowaną masłem. Możesz je rozwałkować, ale wolimy rękoma ułożyć je w formie do tarty. Ciasto powinno być równomiernie rozprowadzone po dnie i bokach formy. Ponakłuwaj ciasto widelcem, dzięki temu będzie lepiej parować podczas pieczenia, i wstaw je na 10 minut do lodówki. Rozgrzej piekarnik do 180 stopni w ustawieniu góra-dół bez termoobiegu, i zacznij przygotowywać farsz. W międzyczasie, po 10 minutach spędzonych w lodówce, wyjmij formę z ciastem i włóż ją do rozgrzanego piekarnika na kolejne 1o minut, po czym wyjmij ją z piekarnika.
Tarta ze szparagami, ricottą i świeżym tymiankiem
Najważniejszym składnikiem tarty są oczywiście szparagi. Powinny być one świeżutkie i najlepiej jak najcieńsze. Możesz je albo przez kilka minut podgrillować w grillu elektrycznym lub na patelni grillowej lub poddusić w garnku, oczywiście po odkrojeniu ich zdrewniałych końcówek. Przed odpaleniem grilla smarujemy go delikatnie oliwą za pomocą pędzelka, aby nie przywierały. W garnku podduś je na odrobinie oleju rzepakowego pod przykryciem. Ricottę wymieszaj z gałką muszkatołową, szczyptą soli i pieprzem. Jajka ubij trzepaczką, następnie dodaj do nich tymianek, sól, pieprz i odrobiną startej skórki z cytryny.
Na przestygnięte ciasto wyłóż najpierw doprawioną ricottę. Rozprowadź ją równomiernie. Jeżeli chcesz dodać kapary, rozsyp je na ricottę. Kapary dodadzą odrobinę kwaskowatości. Następnie ułóż podgrillowane lub podduszone szparagi na przykład w taki sposób, w jaki widzisz to na zdjęciu. Na sam koniec wylej ubite jajka, rozprowadź ją równomiernie i wstaw tartę na 30 minut do piekarnika. Po wyjęciu z piekarnika, tarta ze szparagami, ricottą i świeżym tymiankiem jest gotowa. Możesz ją przechowywać w lodówce pod przykryciem do dwóch dni. Smacznego!
Porcja: 1 tarta z formy 25 cm
Trudność: średnia
Czas przygotowania: 30 minut + czas chłodzenia ciasta 30 minut + czas pieczenia 30 minut
Złote proporcje – ciasto:
– 120 g masła
– 200 g mąki pszennej
– 2 żółtka
– szczypta soli
Złote proporcje – farsz:
– pęczek zielonych szparagów, najlepiej cienkich
– 200 g sera ricotta
– 2 jajka
– świeży tymianek
– odrobina gałki muszkatołowej
– starta skórka cytryny z 1/5 cytryny
– opcjonalnie 10 kaparów
– sól
– pieprz
Nasze przepisy na tarty:
Tarty
Wszystkie przepisy ze szparagami:
Szparagi
Spodobał się Tobie ten przepis? Będzie nam miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz z nami na blogu, Facebooku i Instagramie!