Kraina Otwartych Okiennic- Soce, Puchły, Trześcianka

Kraina Otwartych Okiennic, Podlasie, atrakcje Podlasia, Puchły; cerkiew Puchły; cerkiew w Puchłach

Są takie miejsca na Podlasiu, w których tracisz zasięg i zatrzymujesz samochód, bo po drodze dumnie kroczy bociek. Wcale się Ciebie nie boi, patrzy na Ciebie i idzie dalej. Kiedy się zbliżasz, po prostu schodzi z drogi na łąkę. A kiedy wchodzisz na drewnianą kładkę nad Narwią podbiegają do Ciebie pasące się na łące konie. Właśnie taka jest Kraina Otwartych Okiennic, zamiast zgiełku, pośpiechu i internetu, jest cisza, spokój, natura, drewniane domki i zabytkowe cerkwie. Bo Podlasie to idealne miejsce, aby się zatrzymać i po prostu odpocząć od szumu miasta i naszej hałaśliwej cywilizacji.

Kraina Otwartych Okiennic i bogato zdobionych chat

W połowie drogi pomiędzy Białymstokiem, a Hajnówką leżą trzy drewniane wsie nazywane Krainą Otwartych Okiennic. Wszystko za sprawą bogatej dekoracji snycerskiej. Rzeźbione w drewnie podokienniki, nadokienniki, okiennice, narożnice, wiatrownice i inne elementy elewacji malowane są wyrazistymi i kontrastowymi kolorami. Choć do Krainy Otwartych Okiennic zwyczajowo zalicza się trzy wsie – Trześciankę, Puchły i Soce, granica ta wydaje się być bardzo umowna. Wystarczy chociażby podjechać kilka kilometrów dalej do Pawłów czy do Ciełuszek, aby znaleźć chaty z bogatymi ornamentami, zwłaszcza w Ciełuszkach jest ich naprawdę wiele.

Kraina Otwartych Okiennic, Podlasie, atrakcje Podlasia, Ciełuszki
Ciełuszki

Kolorowe, pięknie zdobione chaty rozsiane są przecież po całym Podlasiu, nawiązując po części do rosyjskiego budownictwa ludowego, obecne są także na terenie Białorusi, o czym pisaliśmy w tym poście: Kolorowe chaty na białoruskiej wsi. Dlaczego więc to właśnie Soce, Puchły i Trześcianka trafiły do Krainy Otwartych Okiennic? Bliskie sąsiedztwo i wiele zachowanych zdobionych podlaskich chat to nie wszystko, każda z trzech kryje także architektoniczną perełkę.

Kraina Otwartych Okiennic, Podlasie, atrakcje Podlasia, Trześcianka, cerkiew w Trześciance, cerkiew św. Michała Archanioła w Trześciance

Trześcianka – największa wieś w Krainie Otwartych Okiennic

Trześcianka jest zazwyczaj pierwszą wsią, którą odwiedzasz. Jest największa i najlepiej skomunikowana. Kryje ona 10 drewnianych chat głównie z przełomu XIX i XX wieku wpisanych do ewidencji konserwatorskich. Zdobionych chat jest tu oczywiście więcej, ale najpiękniejszym budynkiem we wsi nie jest chata, ale zielona cerkiew pod wezwaniem św. Michała Archanioła zbudowana w latach 1864-1867. Nie jest ona pierwszą cerkwią we wsi, cerkiew prawosławna istniała w Trześciance już w XVI wieku, spłonęła w XIX wieku i nie została odbudowana.

Kraina Otwartych Okiennic, Podlasie, atrakcje Podlasia, Trześcianka, cerkiew w Trześciance, cerkiew św. Michała Archanioła w Trześciance

Dzisiejsza cerkiew w Trześciance jest od 2014 roku intensywnie zielona, wcześniej miała ona brązowy kolor. Zielony kolor w prawosławiu symbolizuje ducha świętego, niebieski natomiast niebo, jest on kolorem cerkwi w sąsiednich Puchłach. Cerkiew w Trześciance bywa pięknie oświetlona o zachodzie słońca, warto więc pojawić się w niej o tej porze dnia. Niestety nie byliśmy nigdy w jej wnętrzu. Tym razem duchowny się nią opiekujący był na urlopie.

Kraina Otwartych Okiennic, Podlasie, atrakcje Podlasia, Soce

Soce –wieś, w której zatrzymał się czas i skończył się zasięg

Błoga cisza. To była pierwsza rzecz, która uderzyła nas kiedy wysiedliśmy z samochodu. Poczuliśmy się jakby nagle zatrzymał się czas. Choć Soce położone są zaledwie kilka kilometrów za Trześcianką, te dwie wsie dzieli całkiem wiele. Wszystko za sprawą asfaltowej drogi prowadzącej m.in. do Białowieży. Biegnie ona przez całą Trześciankę burząc jej spokój ducha. W obu wsiach są piękne zdobione chaty i bocianie gniazda, ale dopiero w Socach poczuliśmy się tak naprawdę jak na wsi. Brak asfaltu, zasięgu w telefonie i szumu samochodów, ciszę przerwał dopiero łopot skrzydeł przelatującego obok bociana.

Kraina Otwartych Okiennic, Podlasie, atrakcje Podlasia, Soce Kraina Otwartych Okiennic, Podlasie, atrakcje Podlasia, Soce

Poszliśmy na spacer zakurzoną szutrową drogą.  Co krok spoglądały na nas dumne bociany. W samych Socach bocianich gniazd jest około dziesięciu. W końcu Kraina Otwartych Okiennic znajduje się na Podlaskim Szlaku Bocianim.  Kiedy pojechaliśmy w stronę Puchłów musieliśmy zatrzymać samochód, ponieważ środkiem drogi kroczył bocian. Spojrzał za siebie, zobaczył nas kątem oka i nic sobie z nas nie zrobił, szedł powoli dalej.

Kraina Otwartych Okiennic, Podlasie, atrakcje Podlasia, Soce

W Socach zachowana jest zabudowa przestrzenna z 1560 roku. Domy budowane były i nadal są przede wszystkim wzdłuż dwóch równolegle położonych ulic, rozdzielonych przez niepozorną rzeczkę Rudnię.  Na końcach obu ulic znajdują się konwokacyjne krzyże z 1895 roku postawione podczas epidemii cholery. We wsi prawie wszystkie domy są drewniane, a wiele z nich cieszy oczy bogatą ornamentyką.

Kraina Otwartych Okiennic, Podlasie, atrakcje Podlasia, Puchły

Magiczna, niebieska cerkiew w Puchłach

Cerkiew w Puchłach to najczęściej fotografowane miejsce w całej Krainie Otwartych Okiennic. Nic dziwnego, ponieważ Cerkiew Opieki Matki Bożej to jedna z najpiękniejszych drewnianych cerkwi w dolinie Narwi, a według nas także na Podlasiu. Całkiem niedawno została odmalowana i znowu zachwyca intensywnie niebieskim kolorem kontrastującym z soczystą zielenią otaczających ją lip i dębów.

Kraina Otwartych Okiennic, Podlasie, atrakcje Podlasia, Puchły, cerkiew Puchły

Z lipami wiąże się legenda powstania zarówno sanktuarium, jak i samej wsi. Mieszkający w miejscu, gdzie dziś stoi cerkiew, chory na opuchliznę mężczyzna codziennie modlił się o uzdrowienia, aż w końcu ujrzał na szczycie lipy ikonę Opieki Bogurodzicy, a opuchlizna, nazywana w lokalnej gwarze opuchli, ustąpiła. Podobno lipy rosnące wokół cerkwi wyrosły z nasion starego drzewa pamiętającego czasy legendy.  Ikona znajduje się we wnętrzu cerkwi po lewej stronie ikonostasu. Aby zobaczyć wnętrze cerkwi wystarczy zadzwonić na podany na drzwiach numer telefonu należący do parafii.

Kraina Otwartych Okiennic, Podlasie, atrakcje Podlasia, Puchły, cerkiew Puchły
Puchły; Kraina Otwartych Okiennic; Podlasie; Kładka Puchły; Narew; kładka Narew;

Puchły – kładka i taras widokowy nad Narwią

Podczas ostatniego pobytu w Krainie Otwartych Okiennic za cerkwią w Puchłach odkryliśmy drewnianą kładkę prowadzącą na taras widokowy nad Narwią. Przy kładce czekała na nas niespodzianka – oswojone i radosne koniki pasące się na łąkach nad Narwią. Kiedy tylko nas ujrzały, podeszły do nas na wyciągnięcie ręki, dały się pogłaskać i spokojnie obserwowały jak podziwiamy okolicę. Widać było, że są ufne i oswojone z obecnością nieznanego im człowieka.

Puchły; Kraina Otwartych Okiennic; Podlasie; Kładka Puchły; Narew; kładka Narew; Puchły; Kraina Otwartych Okiennic; Podlasie; Kładka Puchły; Narew; kładka Narew; Puchły; Kraina Otwartych Okiennic; Podlasie; Kładka Puchły; Narew; kładka Narew; Puchły; Kraina Otwartych Okiennic; Podlasie; Kładka Puchły; Narew; kładka Narew;

Aby dojść do kładki wystarczy skręcić z głównej drogi w boczną drogę prowadzącą wzdłuż cerkwi przy domu proboszcza i iść cały czas prosto. Kiedy droga zacznie skręcać w lewo, idź nadal prosto przez pole. Po kilkudziesięciu metrach dojdziesz do kładki, która poprowadzi Ciebie na taras widokowy nad Narwią. Taras jest też oznaczony na mapach googlowych.

Puchły; Kraina Otwartych Okiennic; Podlasie; Kładka Puchły; Narew; kładka Narew;Krainy Otwartych Okiennic – nocleg i okolica

W Krainie Otwartych Okiennic możesz spędzić kilka godzin, dzień albo kilka dni. Wszystko zależy czego szukasz. Jeżeli chcesz po prostu zobaczyć cerkwie i zdobione chaty, kilka godzin np. w drodze do Białowieży w zupełności wystarczy. Jeżeli natomiast chcesz po prostu zatrzymać się, odpocząć, poczuć atmosferę minionych wieków, nie śpiesz się i zostań na dłużej. Ciesz się ciszą, spokojem i otaczającą przyrodą. Wybierz się na spływ Narwią, jeździj na rowerze, zbieraj grzyby albo po prostu poczytaj książkę.

Kraina Otwartych Okiennic, Podlasie, atrakcje Podlasia, Puchły

Bardzo blisko jest stąd do pięknej cerkwi w Narwi, Skitu w Odrynkach, o którym przeczytasz tutaj: Skit w Odrynkach na Podlasiu – jedyna prawosławna pustelnia w Polsce, czy wspomnianej Białowieży. Polecamy szukać noclegu w Socach albo Puchłach, są bardziej malownicze i spokojne. Spaliśmy w agroturystyce Ecosoce pełnej niezwykle dobrej energii. Jeżeli nie potrzebujesz wielkich luksusów, nie przeszkadza Tobie trzeszcząca czasem podłoga i lubisz autentyczne miejsca, to bardzo polecamy to miejsce.

Kraina Otwartych Okiennic, Podlasie, atrakcje Podlasia, Puchły, cerkiew Puchły Kraina Otwartych Okiennic, Podlasie, atrakcje Podlasia, Puchły

Informacje praktyczne:

 • DOJAZD: Kraina Otwartych Okiennic leży niespełna 40 kilometrów od Białegostoku. Poruszaliśmy się samochodem, ale jest możliwość dojazdu do Trześcianki autobusem, pomiędzy wsiami trzeba się poruszać na własną rękę.
 • NOCLEG: Zatrzymaliśmy się w Socach w Agroturystyce Ecosoce, w której nocleg kosztuje 50 zł za osobę. Na miejscu jest możliwość wykupienia śniadań i obiadokolacji. O polecanych noclegach na Podlasiu pisaliśmy w tekście: Noclegi na Podlasiu – nasze sprawdzone miejsca.
 • JEDZENIE: We wsiach nie ma knajpek i restauracji, pod tym względem Kraina Otwartych Okiennic nie jest turystycznym miejscem. W okolicy możemy polecić Kuchnię Dobromil koło Bielska Podlaskiego, o której pisaliśmy w tym poście.
 • MIÓD: Jeżeli lubisz miody, polecamy odwiedziny w Pasiece Apisfera w Trześciance. Miody z pasieki są surowe, czyli krystalizujące się, zdobywały też nagrody na miodowych biesiadach w Tykocinie i Kurowie, a właściciel ma ogromną wiedzę, którą chętnie się dzieli. Dokładny adres pasieki to Trześcianka 234.

Wszystkie posty z Podlasia i Suwalszczyzny:
Podlasie i Suwalszczyzna

Wszystkie posty z Polski:
Polska

Lubisz nasze wpisy? Będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nimi ze znajomymi i zostaniesz naszym stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie!

Join the Conversation

6 Comments

  1. says: Złota Proporcja

   Oj tak, inny, dawny świat, w którym nie ma biegu, pędu i zasięgu, jest natura, spokój i dobra energia. Pozdrawiamy!

 1. says: An Ja

  Piękne zdjęcia, które zachęcają do odwiedzin Krainy Otwartych Okiennic. Zdecydowanie wybrałabym opcję zostania tam na dłużej i nieśpiesznego zwiedzania okolicy 🙂 Pozdrawiam!

  1. says: zlotaproporcja.pl

   Dziękujemy za miłe słowa! Opcja zostania na dłużej bez pośpiechu jest zdecydowanie najlepsza! Pozdrawiamy serdecznie!

 2. says: Anonim

  Trafiliśmy do Trześćianki przypadkiem a że mieliśmy rowery w samochodzie objechaliśmy Krainę Otwartych Okiennic i można pozazdrościć tego spokoju ,życzliwości i ciszy

  1. says: zlotaproporcja.pl

   Spokój i cisza są niesamowite, czuliśmy się jakbyśmy się przenieśli do innego wymiaru. To jest miejsce, w którym naprawdę można odpocząć, zrelaksować się i nabrać dystansu do codziennego pędu. Pozdrawiamy!

Leave a comment

Zostaw komentarz