Tajski sos sweet chilli to jeden z naszych ulubionych azjatyckich sosów. Jest to średnio ostry i bardzo słodki sos, z którym podaje się spring rolls, sajgonki, grillowane mięsa i inne tajskie potrawy. Jego tajska nazwa to nam chim kai. Przyrządzenie sosu sweet chilli jest banalnie proste, robi się go w 40 minut z zaledwie kilku składników.
Jak zrobić tajski sos sweet chilli?
Aby zrobić sos sweet chilli wystarczy podgotować na średnim ogniu z ocet wymieszany z wodą, cukrem, sosem rybnym i bardzo drobno posiekaną ostrą papryką. Do tego sosu najlepiej dodać ryżowy ocet tajski, ale jeżeli nie mamy tajskiego octu używamy np. japoński ocet ryżowy, z którym sos również wychodzi smacznie. Po kilku minutach gotowania dodaj do sosu przeciśnięty przez praskę czosnek i gotuj go dalej na średnim ogniu, dopóki nie nabierze gęstej, syropowej konsystencji. Zazwyczaj trwa to 30-40 minut. Robiąc większą porcję sosu oczywiście trzeba gotować go dłużej. Do sosu nie dodajemy soli, ponieważ w kuchni tajskiej sól zastępuje sos rybny. Nie używamy też białego, rafinowanego cukru, tylko cukier brązowy. Z tego powodu sos nie jest intensywnie czerwony, przybiera czerwono-brązową barwę. Kolor jest więc trochę inny od gotowych sosów sweet chilli, ale smak jest według nas dużo lepszy i głębszy, a sam sos zdrowszy. Jeżeli mamy ochotę na bardzo ostry sos, dodajemy do niego pół łyżeczki bardzo ostrej mielonej papryki.
Sos sweet chilli robimy na przykład do thai rolls’ów z grillowanymi krewetkami i warzywami oraz spring rolls’ów z krewetkami. Jeżeli lubisz azjatyckie smaki, wypróbuj także nasze przepisy na indonezyjskie sosy – ostry sos sambal oelek oraz orzechowy sos satay.
Porcja: dla 2-3 osób
Trudność: łatwe
Czas przygotowania: 30-40 minut
Złote proporcje:
– 75 ml wody
– 60 ml octu ryżowy
– 6 łyżek brązowego cukru
– 1 duża papryczka chilli
– 1/2 łyżki sosu rybnego
– 2 duże ząbki czosnku
Wszystkie przepisy z Tajlandii:
Kuchnia tajska
Wszystkie posty z podróży po Tajlandii:
Tajlandia
Lubisz nasze przepisy? Będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nimi ze znajomymi i zostaniesz naszym stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie!
uwielbiam!
Jeżeli jest tak dobry jak Wasz sambal, to będzie także jednym z moich ulubionych sosów 🙂
Ocet winegret?To znaczy jaki? I czy można ten sos przechowywać w lodowce i przez jaki okres czasu? Dziękuję za odpowiedz.
Do sosu dodajemy oczywiście ocet ryżowy, dokładnie tak jak jest to opisane w tekście. Do listy składników wkradł się chochlik, już to poprawiliśmy, dziękujemy za uwagę! Sos przechowujemy w lodówce, nawet do kilku tygodni, nic się z nim nigdy nie działo. Pozdrawiamy serdecznie!
Witam, mam pytanie odnośnie sosiku. Próbowaliście go może pasteryzować? Czy jest to raczej proces zbędny?
Pozdrawiam cieplutko 🙂
Nigdy nie próbowaliśmy, trzymamy go raczej w lodowce, a po 3 miesiacach i tak znika ze słoika 🙂 Jeśli myślisz ze będzie leżeć dłużej i w mniej sprzyjających warunkach na rozwój pleśni można spróbować go pasteryzować. Pozdrawiamy!!
Nie trzeba pasteryzować – ocet go zakonserwuje tak że się nie zepsuje.