Skalne miasta w Czechach, które warto odwiedzić. Subiektywny przewodnik.

Czeski Raj, Czechy, skalne miasta w Czechach, Prachowskie Skały

Jeżeli czytacie nas od dłuższego czasu, to zapewne wiecie, że lubimy nie tylko dalekie, ale także bliskie podróże i bardzo często odwiedzamy naszych sąsiadów. Jednym z naszych ulubionych sąsiedzkich kierunków są Czechy. Lubimy je za piękną naturę, malownicze krajobrazy, przyjemne szlaki, urokliwe miasteczka, smazeny syr, zupę czosnkową i dobre, choć mało znane w Polsce, morawskie wina.  W tym tekście skupiamy się na północy Czech, gdzie zobaczyć możecie wiele fantazyjnych formacji skalnych nazywanych skalnymi miastami. Oto skalne miasta w Czechach, które według nas warto odwiedzić.

Skalne miasta w Czechach, które warto odwiedzić

Skalne miasta w Czechach to nie tylko słynny Adrspach, który niemalże o każdej porze roku jest oblegany przez naszych rodaków. To także Czeski Raj, Czeska Szwajcaria, Kokorinsko czy też Tiske Steny. O większości z tych miejsc pisaliśmy już na blogu – tym razem jest zbiorcze zestawienie, z którego kierujemy do postów opisujących szczegółowo atrakcje oraz przykładowe trasy. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Was do odwiedzenia skalnych labiryntów naszych południowych sąsiadów i spędzenia aktywnie czasu na łonie czeskiej natury podziwiając jej piękno i fantazyjne kształty. Naprawdę jest co oglądać, do tego trasy są łatwe i przyjemne, a wszystkie miejsca położone są blisko całkiem polskiej granicy.

Czeski Raj, Czeski Raj zdjęcia, Czeski Raj miasta skalne, Prachovske Skaly
Prachovske Skaly

Prachovske Skaly w Czeskim Raju

Kilometry od granicy: 50-60 km

Czeski Raj to masa ciekawych miejsc i atrakcji.  Są tu zarówno rajskie miasta skalne, malowniczo położone zamki, jak i największe podziemnie jezioro w Czechach. Prachovske Skaly to najbardziej znane skalne miasto w Czeskim Raju. Skupione jest na dosyć niewielkiej przestrzeni, przez co można je obejść w 3 godziny. Natomiast widoki zapierają dech w piersiach. Piaskowce, wieże skalne, iglice, labirynty – formacje skalne są tu bardzo urozmaicone. Szlaki wiodą zarówno u stóp skał, jak i na ich szczycie, widoki są więc podwójnie imponujące. Stojąc na tarasach widokowych masz wrażenie, że widzisz skalny bezkres, skalne iglice rozpościerają się w każdym kierunku aż po horyzont.

Nasz przewodnik po Czeskim Raju: Czeski Raj – miasta skalne, zamki, jaskinie i inne atrakcje. Subiektywny przewodnik.


Skalne miasto Hruboskalsko w Czeskim Raju

Kilometry od granicy: 50-60 km

Zupełnie inny charakter ma drugie skalne miasto w Czeskim Raju, czyli Hruboskalsko. Jest zdecydowanie większe – przejście wszystkich najciekawszych miejsc to trasa o długości 13 kilometrów.  Połączyliśmy w niej dwa szlaki – niebieski, który prowadzi lasem pomiędzy skalnymi wieżami osiągającymi nawet 55 metrów wysokości, oraz czerwony, nazywany Złotą Ścieżką Czeskiego Raju, który poprowadzono na szczycie formacji skalnych. Szlak czerwony łączy dwa zamki znajdujące się na krańcach miasta skalnego – Valdštejn oraz Hrubą Skałę.  Pomiędzy zamkami znajdują się liczne platformy widokowe z widokiem na skalne iglice Hruboskalsko. Jest on prosty i przyjemny, pokonają go bez problemu rodziny z dziećmi. Natomiast jeżeli chcesz zobaczyć Hruboskalsko w pełnej krasie zaplanuj dłuższą trasę i przejdź oba szlaki.

Nasz przewodnik po Czeskim Raju: Czeski Raj – miasta skalne, zamki, jaskinie i inne atrakcje. Subiektywny przewodnik.

miasto skalne Adrspach, miasto skalne w Czechach; Adrspach; Czechy; Adršpach; Czechy atrakcje, Adršpach zwiedzanie; Adršpach zdjęcia; Góry Stołowe; Adršpašskoteplické skály; Sudety; Adrspach

Skalne miasta Adrspach i Teplickie Skały

Kilometry od granicy: 10-15 km

Ze wszystkich miejsc opisanych w tym poście, w Teplickich Skałach i Adrspachu spotkaliśmy najwięcej Polaków. Pewnie dlatego, że znajdują się bardzo blisko granicy i można idealnie połączyć je ze skalnymi labiryntami po polskiej stronie granicy, czyli Górami Stołowymi Oba miasta skalne są spektakularne i warte zobaczenia. Zwiedzanie ich zajmuje cały dzień. Wejście jest płatne. Warto kupić bilety przez internet, dzięki temu będziesz mieć pewność wejścia oraz unikniesz kolejek do kas biletowych. W majówkę i inne popularne dni bilety na cały dzień potrafią być wyprzedane. Pamiętaj też, że w skalnych labiryntach jest zdecydowanie chłodniej. W ostatnią majówkę w Teplickich Skałach leżał śnieg, co zobaczysz na poniższym filmie. Większość trasy przeszliśmy w krótkim rękawku, ale w skalnych korytarzach było ślisko, a termometr pokazywał zaledwie 2 stopnie.

Skalne labirynty są tak malownicze i klimatyczne, że kręcono w nich „Opowieści z Narnii”. Do Adrspachu wchodzi się przez kamienną bramę zbudowaną pomiędzy strzelistymi iglicami skalnymi. W Teplickich Skałach jest natomiast przepiękna skalna brama. Teplicke Skaly i Adrspach połączone są kilkukilometrowym, bardzo przyjemnym szlakiem. Warto zacząć zwiedzanie w jednym mieście, żółtym szlakiem przejść do drugiego i wrócić do punktu wyjścia kolejką „elektryczką” łączącą oba miasta, jeżeli oczywiście w punkcie wyjścia pozostawiliście samochód.

Więcej przeczytasz tutaj: W bajkowym mieście skalnym Adrspach
Brama Pravčicka Brama Pravčicka

Brama Pravčicka w Czeskiej Szwajcarii

Kilometry od granicy: 50-60 km

Brama Pravcicka to najbardziej znane miejsce w Czeskiej Szwajcarii. Sławniejszy jest tylko most Bastei leżący już po niemieckiej stronie granicy w Saksońskiej Szwajcarii, którą również gorąco polecamy. Brama to naturalne skalne okno o wysokości około 16 metrów, rozpiętości 26, 5 metrów u podstawy oraz szerokości 7-8 metrów. Stojąc u jej podnóża wydaje się być jeszcze większa. Najlepiej widać ją z tarasów widokowych, do których poprowadzona jest ścieżka widokowa. Wejście i zobaczenie bramy zajmuje 1-2 godziny w zależności od tempa zwiedzania i czasu spędzonego na tarasach widokowych. Zwiedzanie bramy warto połączyć ze znajdującymi się niedaleko wąwozami skalnymi. Cała trasa liczy około 15 km, w tym 1,5 km przepływa się łódką, i jest bardzo przyjemna.

Całą trasę opisaliśmy tutaj: Brama Pravčicka, Wąwóz Edmunda i Divoka souteska, czyli Czeska Szwajcaria klasycznie

Mariina skála Jetřichovické skály

Jetřichovické skály w Czeskiej Szwajcarii

Kilometry od granicy: 50-60 km

Jetřichovické skály nie są klasycznym skalnym miastem. To według nas najpiękniejszy, a z pewnością najbardziej widokowy Szlak Czeskiej Szwajcarii. Skalne ściany, samotne skały o fantazyjnych kształtach wynurzające się z gęstego lasu i malownicze ścieżki wijące się pomiędzy skałami. Na szlaku znajduje się kilka zapierających dech tarasów widokowych (Mariina skála, Vilemínina stěna i Rudolfův kámen), skalny zamek Šaunštejn czy też malutki łuk skalny nazywany Małą Bramą Pravčicką. Trasa nie jest trudna, ale dosyć długa, ma 18 kilometrów. Idzie się bardzo przyjemnie, bajkowe widoki warte są każdego kilometra.Trasę można skrócić zostawiając sobie Małą Pravčicką Bramę i wejście na zamek Šaunštejn na inny dzień.

Trasę i wszystkie jej atrakcje opisaliśmy szczegółowo tutaj:  Czeska Szwajcaria widokowo: Jetřichovické skály, Mariina skála i Rudolfův kámen

Tiske Steny, Czechy Czechy, Tiske Steny

Tiske steny koło Czeskiej Szwajcarii

Kilometry od granicy: 75 km

Tiské stěny położone są 18 niedaleko Decina oraz Czeskiej i Saksońskiej Szwajcarii. Najpierw wdrapaliśmy się na ogromną skalną ścianę nazywaną Velkě stěny.  Trasa prowadzi dosyć stromą i niezabezpieczoną krawędzią ściany, z widokiem na równoległe pasmo skalne – Severni steny.  Co jakiś czas ze ściany wyrastają mniejsze i większe formacje skalne, ale prawdziwe miasto skalne rozpoczyna się po zejściu w Malě stěny, gdzie ku niebu wystrzeliwują potężne ambony i iglice. Przejście całego miasta skalnego nie powinno zająć więcej niż 1-2 godziny.

O skalnym mieście Tiske steny pisaliśmy tutaj: Okolice Czeskiej Szwajcarii: Pańska Skała, Tiské stěny, Děčínský Sněžník i widok na Łabę.

Kokorinsko, Czechy, atrakcje Czech; atrakcje Kokorinsko,; Cinibulkova Stezka; miasta skalne w Czechach; Bludiste; Labirynt Skalny Bludiste; Labirynt Kokorinsko; Kokorinsko, Czechy, atrakcje Czech; atrakcje Kokorinsko,; Cinibulkova Stezka; miasta skalne w Czechach; Bludiste; Labirynt Skalny Bludiste; Labirynt Kokorinsko;

Kokorinsko, Cinibulkova Stezka i labirynt Bludiste

Kilometry od granicy: 75-85 km

Kokorinsko to malownicze zamki, skalne rzeźby i labirynty, fantazyjnie ukształtowane skały, gęste, głębokie lasy oraz skalne wąwozy i doliny. Najbardziej znanym i widowiskowym szlakiem jest Cinibulkova Stezka, na której znajduje się skalny labirynt Bludiste. Ciężko go porównywać do skalnych miast Czeskiego Raju czy szlaków Czeskiej Szwajcarii, jest zdecydowanie mniejszy, ale bardzo klimatyczny. Na szlaku są także ciekawe formacje skalne, w tym najbardziej znane Poklicky, czyli skalne pokrywki. Do tego jesienią poza nami na trasie nie było prawie nikogo! Cinibulkova Stezka to piękny wijący się w gęstym pofalowanym lesie szlak, który można połączyć ze zwiedzaniem zamku Kokorin, symbolu całego Kokorinsko.

Nasz przewodnik po Kokorinsko: Kokorinsko – zamek Kokorin, labirynt Bludiste, Poklicky, skalne rzeźby i inne atrakcje.

Certovy Hlavy, Diabelskie Głowy, Kokorinsko, atrakcje Kokorinsko, sklane rzeźby Vaclava Levy, okolice Pragi, Czechy Klacelka, Kokorinsko, atrakcje Kokorinsko, sklane rzeźby Vaclava Levy, okolice Pragi, Czechy

Diabelskie Głowy i monumentalne rzeźby z piaskowca

Kilometry od granicy: 75-85 km

Choć nie jest to skalne miasto, tylko rzeźby z piaskowca, to i tak chcielibyśmy na koniec wspomnieć o tym niezwykłym miejscu. Wszystkie rzeźby powstały około 170 lat temu. Przetrwały dwie wojny światowe, setki burz i  potężnych ulew. Pomimo upływu czasu i delikatnego materiału, z którego powstały nadal wyglądają zjawiskowo.  Najbardziej znane to Certovy Hlavy, czyli  dwie diabelskie głowy górujące nad miasteczkiem Zelizy na obrzeżach Kokorinsko. A to dopiero początek. Warto odwiedzić także jaskinię Klacelka i Harfenice. Wszystkie rzeźby są dziełem lokalnego rzeźbiarza Vaclava Levego. Obejście tych trzech miejsc zajmuje kilka dobrych godzin.

O skalnych rzeźbach przeczytasz więcej tutaj: Certovy Hlavy, Klacelka i Harfenice – niezwykłe skalne rzeźby w czeskim Kokorinsko.

Kokorinsko, Czechy, atrakcje Czech; atrakcje Kokorinsko,;

Jeżeli uważasz, że na tej liście powinno znaleźć się jeszcze inne skalne miasto w Czechach, daj nam znać w komentarzu. Chętnie odwiedzimy nowe miejsca. A jeżeli szukasz miejsc przy granicy w innych sąsiedzkich krajach, to polecamy nasz tekst: Natura przy granicy, czyli majówka i długi weekend u sąsiadów.

Wszystkie posty z podróży po Czechach:
Czechy

Lubisz nasze wpisy? Będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nimi ze znajomymi i zostaniesz naszym stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie.

Join the Conversation

10 Comments

  1. says: Asia

   Nie zero kontroli i policji dziś byliśmy cały dzień i jeszcze pojechaliśmy odwiedzić inne miasta wracając w stronę Karpacza przez Czechy .

 1. says: Bartek

  Zastanawiałem się nad wybraniem do Czech, zwłaszcza, że planowałem podróż własnym samochodem. Bardzo przydatny wpis, nie wiedziałem nawet, że jest tam coś takiego jak Skalne miasta – będę musiał zobaczyć to na żywo.

  1. says: Asia

   Polecam jest kilka my 2 zwiedziliśmy jeszcze będziemy kolejne zwiedzać jak będziemy w pobliżu;) polecam ?edit :warto zabrać coś do picia oraz na przekąskę po skalnym mieście;) bo trochę czasu się tam spędzi;)

 2. says: Jadwiga

  piękne miejsca, teraz jeszcze dodam wiszący najdłuższy most na świecie 721 m do przejścia na wysokości 95 metrów. Bosko i super zjazd letnimi bobslejami 3,5 km. Ekstra!

  1. says: zlotaproporcja.pl

   Dzięki za podzielenie się wrażeniami! Na wiszącym moście jeszcze nie byliśmy – został otwarty kilka dni po naszym ostatnim pobycie w Czechach, ale na pewno go odwiedzimy!Pozdrawiamy!

Leave a comment

Zostaw komentarz